Kategorie
Banki

Czy pożyczki pozabankowe są legalne?

Nawet dla dobrze zorganizowanej osoby w życiu przytrafiają się sytuacje, wymagające natychmiastowo dodatkowych środków finansowych. Niekiedy jest to pokrycie szkód jakiegoś nieszczęśliwego wypadku, czasem niedociągnięcia ze strony źródła finansowego – zdarzają się również sytuacje bardziej przyziemne, kiedy to ktoś potrzebuje pieniędzy na specjalną okazję, która wypadła w nieodpowiednim terminie. Przy złej historii kredytowej, pewnych zobowiązaniach finansowych lub krótkim stażu pracy ratunek w postaci kredytu bankowego może okazać się niemożliwy. Pojawia się wtedy perspektywa wzięcia pożyczki pozabankowej. Czy jest ona jednak legalna?

Czym jest pożyczka pozabankowa?

Często mówi się o kredytach udzielanych przez instytucje niebędące bankami. Są to informacje nieprawdziwe, wielokrotnie powielane na forach internetowych. Przyznać go mogą jedynie banki funkcjonujące na rynku kapitałowym, które są ściśle nadzorowane m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego. Parabanki i inne instytucje finansowe mogą udzielać jedynie pożyczek. Reguluje je kodeks cywilnoprawny, z wyłączeniem prawa bankowego. Dodatkowe środki finansowe są często oferowane na krótki okres– od 7 do 30 dni. Osoba decydująca się na takie rozwiązanie musi liczyć się z dużo wyższym oprocentowaniem niż w przypadku standardowego kredytu. Często jednak bardziej stabilne i renomowane instytucje finansowe proponują na zachętę skorzystanie po raz pierwszy z ich usługi z poniesieniem minimalnych kosztów lub całkowicie za darmo. Mimo iż firmy takie muszą poinformować o wszelkich aspektach zawieranej umowy, warto uważnie przeanalizować wszelkie jej warunki.

Czy mogę wziąć pożyczkę pozabankową?

Takie rozwiązanie na wypadek nieprzewidzianych wydatków ma oczywiście zarówno swoje wady, jak i zalety. Niepodważalnym plusem jest spora dostępność tego typu pożyczki. Nierzadko możemy otrzymać ją poprzez witrynę internetową przy użyciu dowodu osobistego, e-maila, numeru telefonu oraz internetowego konta bankowego. Wiele osób ucieszy fakt, że instytucje finansowe często nie korzystają z Biura Informacji Kredytowej, co zwiększa szansę na pozyskanie dodatkowych pieniędzy w przypadku słabej historii kredytowej lub niewielkiego zadłużenia. Naturalnie warunkiem zawarcia takiej umowy jest bycie osobą pełnoletnią.

Oferty instytucji finansowych, niebędących pełnoprawnymi bankami są często kuszące poprzez swoją bezproblemowość u uzyskaniu dodatkowych pieniędzy. Trzeba liczyć się jednak z ich dużo większymi kosztami. Pozabankowe pożyczki są legalne (tak jak legalni bukmacherzy), jednak warto dokładnie przyjrzeć się firmie, której zaufamy, gdyż niejednokrotnie dochodzi do niejasnych i spornych sytuacji. Pocieszeniem może być fakt, że prężnie działający Polski Związek Instytucji Pożyczkowych cały czas ociepla wizerunek para banków i podobnych przedsiębiorstw, stojąc na straży interesów konsumentów.

W odpowiedzi na “Czy pożyczki pozabankowe są legalne?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *