Kategorie
Kasyna

Poker Texas Holdem – zasady. Gdzie legalnie grać?

Poker Texas Holdem to najpopularniejsza na świecie odmiana pokera, więc warto, by każdy sympatyk kart poznał jego zasady. Niestety znowelizowana w 2017 roku ustawa hazardowa wyeliminowała praktycznie Poker Texas Holdem z polskiego rynku, przez co  gracze mają znacznie mniej legalnych opcji gry. Pozostało jednak kilka miejsc, które zapewnią legalną karcianą rozgrywkę. W teksańskiej odmianie pokera należy nauczyć się kilku podstawowych pojęć. Ich nauka i utrwalenie warunkują płynną zabawę, a przy większym zaangażowaniu być może nawet profity finansowe.

Gdzie legalnie grać w Poker Texas Holdem?

W Poker Texas Holdem można grać w naziemnych kasynach, znajdujących się na terenie naszego kraju. Muszą one spełniać szereg wymagań, które warunkują otrzymanie zezwolenia Ministerstwa Finansów. Niestety, jeśli chodzi o normalną rozgrywkę w Polsce jest to jedyna opcja. Nowelizacja Ustawy Hazardowej uderzyła zdecydowanie mocniej w kasyna online, które zniknęły z polskiej mapy, stając się nielegalne. Jest kilka alternatyw, które pozwalają w zmienionym kształcie zastąpić kasyna online, niestety dla wielu graczy są niewystarczające i nie dają satysfakcji.

Grafika przedstawia legalną rozgrywkę w kasynie w Poker Texas Holdem.
The final table on Day Two of Paf Destination Poker at Hotel Arkipelag in Mariehamn, 2 Nov 2019. Photograph: Rob Watkins/Paf

Poker Texas Holdem bez realnych pieniędzy

Jedna z możliwości przeznaczona jest dla graczy, którzy podchodzą do pokera w sposób czysto rozrywkowy i nie zależy im na profitach. Dostępnych jest kilka aplikacji, które pozwalają na założenie własnego konta i rywalizacji w pokera z graczami z całego kraju. System rozgrywki jest zgodny z powszechnie przyjętymi zasadami pokera, przeciwnicy to realne osoby i tak jak w kasynie gra się na żetony. Głównym problemem jest fakt, że rozgrywka nie odbywa się na realne pieniądze i ciężko uzyskać podczas niej jakieś profity. Fakt – można dokupić pulę żetonów i bawić się dalej grą, w drugą stronę zgromadzone krążki nie dają się wymienić na realne środki płatności.

Betgames u legalnych bukmacherów

Z dość innowacyjnym pomysłem wyszli legalni polscy bukmacherzy, wprowadzając Betgames. Ta alternatywa pozwala już na ewentualne profity finansowe, Sama rozgrywka jest nieco inna niż regularna wersja w kasynach. W Betgames nie bierzemy fizycznie udziału w grze, ale obserwujemy symulację rozgrywki. Możemy wtedy obstawiać, który z graczy będzie miał najwyższy układ kart, przewidywać, jakie karty pojawią się na stole itd. Bukmacherzy rozbudowali już sam pomysł na tyle, że rozgrywkę obsługują niekiedy prawdziwi krupierzy. Dodatkowo oprócz najsłynniejszej odmiany pokera, Texas Holdem, w Betgames możemy obstawić symulację gry w Blackjacka, Bakarat oraz Wojnę.

Poker Texas Holdem – słownik

W teksańskiej odmianie pokera funkcjonuje kilka podstawowych pojęć, których znajomość jest niezbędna do przeprowadzenia udanej rozgrywki. Trudność może sprawić fakt, że wiele użytkowanych w grze zwrotów pochodzi z języka angielskiego. Nie ma ich jednak na tyle dużo, by ich szybka nauka była niemożliwa. Oto podstawowe pojęcia w Poker Texas Holdem:

  • dealer – gracz rozdający karty
  • small/big blind – gracze, wkładający do puli wymuszone stawki, zwane „ciemnymi stawkami”
  • flop – trzy karty wspólne dla graczy, znajdujące się na środku stołu
  • turn – czwarta wspólna karta
  • river – piąta wspólna karta
  • showdown – pokazanie kart przez zawodników, którzy pozostali w grze. Ten moment decyduje o zwycięzcy, jeśli chociaż dwóch graczy pozostało do końca regularnej partii
  • fold – spasować podczas gry
  • call – wyrównanie stawki. Jeśli nikt nie podbił będzie ona równowartością big blinda
  • raise – podbicie stawki

Poker Texas Holdem – zasady gry

Grafika przedstawia żetony i karty w układzie karety, czyli jednego z najwyższych układów w Poker Texas Holdem.

Gra rozpoczyna się od wylosowania bądź wybrania dealera, który rozdaje karty. Pierwsza osoba po lewej stronie dealera wkłada small blinda, a następna osoba big blinda. Każdy gracz otrzymuje dwie zakryte karty, do których wgląd ma tylko on – karty rozdawane przez dealera zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po otrzymaniu kart własnych następuje licytacja stawki. W grze pozostają osoby, które wyrównały wymaganą stawkę. Następnie wykładany jest flop. Sytuacja wygląda analogicznie. Jeśli gracze wyrównają odpowiednio stawkę, dealer wykłada czwartą kartę wspólną (turn), po której następuje kolejna licytacja. Następnie na stole pojawia się piąta karta wspólna (river) – jej pojawienie poprzedza ostatnią licytację. Wszyscy gracze, którzy pozostali w rozgrywce pokazują karty, wygrywa ten, który posiada najsilniejszy układ kart. Tak wygląda właśnie przebieg jednej rundy w Poker Texas Holdem.

Układy kart w Poker Texas Holdem

Kwestią wręcz kluczową podczas gry w Poker Texas Holdem jest znajomość układów kart. Poniżej możliwe układy począwszy od najsłabszego.

Wysoka karta – w momencie, kiedy gracze nie posiadają żadnego innego układu, wygrywa najwyższa karta

Para – dwie karty o takiej samej wartości

Dwie pary – jeśli dwóch graczy posiada dwie pary, wygrywa osoba z parą składającą się z wyższych kart

Trójka – trzy karty o takiej samej wartość

Strit – pięć kolejnych kart, nie będących w kolorze

Kolor – pięć dowolnych kart w tym samym kolorze

Full – trójka i para

Kareta – cztery karty tej samej wartości

Poker – pięć kart występujących po kolei w tym samym kolorze

Poker królewski – as, król, dama, walet, dziesiątka w tym samym kolorze.

FAQ

Jaki jest najwyższy układ kart w Poker Texas Holdem?

Najwyższym układem kart we wspomnianej grze jest poker królewski.

Czy kasyna naziemne  w Polsce są legalne?

Tak – kasyna naziemne w Polsce są legalne. Muszą one spełnić jednak szereg wymagań związanych z wytycznymi Ministra Finansów.

Czy mogę zagrać w Poker Texas Holdem online?

Tak jest taka opcja. Niestety rozgrywka na realne pieniądze, nie jest legalna na terenie naszego kraju.

Jak nauczyć się grać w Poker Texas Holdem?

Pierwszym krokiem będzie poznanie podstawowych pojęć i mechanizmu rozgrywki. Następnie wartościowymi krokami będzie obserwowanie licznych turniejów pokerowych dostępnych w internecie. W obiegu dostępne są także liczne książki na temat tej gry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *